Exkurze 8.B, řízení vlakové dopravy v Ostravě

Výlet do Ostravy (Hlavní vlakové nádraží)

8B poznává od června různé zaměstnání a jedno z nich bylo u dráhy.

Dne 6. 10. 2022 jsme se vydali brzy ráno vlakem do Ostravy na Hlavní vlakové nádraží, abychom se podívali, jak se ovládají a plánuji trasy vlaků na hlavním nádraží. Navštívili jsme velín řízení vlakové dopravy. Ve velině jsme nahlédli, jak se vlaky koordinují. Na hlavním nádraží v Ostravě si nás převzala velmi sympatická paní vedoucí, která nás převedla přes velký most, vlastně přes všechny koleje a cestou nám navíc vyprávěla o historii a počátcích nádraží v Ostravě. To bylo už za France Josefa – císaře pána. První vlak zde přijel již v první polovině 19.století.  Co se týká práce u dráhy, zjistili jsme, že je to velmi náročná a složitá práce, ale tím, že je dnes nedostatek pracovníků, ji může vykonávat časem třeba i šikovná paní ze zastavárny. Na druhou stranu pracovat u českých dráh, s sebou přináší spoustu benefitů. Od náborového příspěvku, přes lázně, nadstandartní dovolenou, různé zaměstnanecké benefity a solidní plat. 

Ve věži, kde se všechno řídí, jsme se rozdělili do skupinek po 5-ti a následně si nás vzali pod křídla jednotliví pánové a paní řídící. Ti nám vysvětlovali vše, na co jsme se zeptali a občas přidávali své příběhy.

Člověk při tomto zaměstnání potřebuje mít velkou trpělivost a hodně se soustředit, protože musí dobře naslouchat strojvedoucím vlaků nákladní i osobní dopravy, výpravčím, výhybkářům nebo jiným dispečerům. Následně vlakům zařídí správný průjezd na kolejích. Umožnit takový průjezd není vůbec jednoduché, protože je potřeba pamatovat si hodně tlačítek, a ke které dráze jaké tlačítko patří.  Jediná výhoda toho všeho je, že kdybyste náhodou zapomněli, co k čemu patří, tak je to tam většinou napsané, ale hledat bych to v tom asi nechtěl. Hodně lidí tam využívá pomůcky jako víčka, různé krabičky nebo obaly od sladkostí, aby si takto označili, které tlačítko k čemu slouží, a které mají později zmáčknout. Exkurze to byla zajímavá a je vidět, že řízení a ovládání vlaku není tak jednoduché, jak vypadá. Nevím, zda bych chtěl tuto práci dělat a mít zodpovědnost nejen za sebe, ale i za cestující.

Jaroslav Čejda a Jakub Pawlas

zpět na seznam
zobrazit všechny aktuality
Jídelna

přístup k systému objednávání stravy

Družina

kontakty, vyzvedávání dětí, provozní informace, rozpis oddělení

Výstavy

aktuální vyhodnocení mezinárodní výstavy

*

výstava v prostorách školy

Měsíční plán

kalendář akcí ve škole i mimo ni

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.