Zvířata jsou prima kamarádi a mladí výtvarníci to vědí

V pátek 6. září v 17 hodin ve výstavní síni Viléma Wűnscheho v Havířově vyvrcholí vernisáží 29. ročník mezinárodní výtvarné soutěže dětské kresby a grafiky „Krásná jako kvítka je ta země…”, na které děti MŠ, ZŠ a nižších tříd gymnázií vystavují své obrazy na téma „Lidé a zvířata.”

Pro rok 2019 bylo pro dětskou výtvarnou soutěž vypsáno téma „Lidé a zvířata.“ Děti z Litvy, Slovenska, Polska, Běloruska, Slovinska, Estonska, Argentiny, Kazachstánu, Maďarska, Moldavska, Chorvatska, Indie, Indonésie a České republiky zaslaly do soutěže téměř 2300 obrázků zvířat v reálném i fantazy zobrazení. Létající kocour s holčičkou na zádech, liška na velkém balvanu - možná to byla právě liška Bystrouška z Hukvald, barevný a veselý chameleon se štěnětem maxipsa Fíka a okatým klučinou, ve druhé kategorii zaujaly žirafy v lese, který s nimi najednou ožil. V kategoriích pro starší byl k vidění podmořský svět s obrovskou carettou a chobotnicí, nesmírné množství pestrobarevných papoušků, další výtvarník ztvárnil hned 16 zvířat najednou krtkem počínaje a netopýrem konče. K vidění byly i motivy převtělování dívky ve vlka nebo jinocha s půlkou tváře lidskou a půlkou tygří. Jiný výtvarník se zhlédl v geometrických obrazcích, tak proč z nich rovnou nevytvořit hlavu krále zvířat - lva!

K  tomu děti využívaly nejrůznější výtvarné techniky, jako lepty, monotypy, tisky z papírořezu, koláže, kolorované kresby nebo také linoryty. V rámci soutěže byly hodnoceny zejména méně obvyklé techniky, které vyžadovaly vedení učitele k osvojení si technické dovednosti, rozvíjení kresebného i grafického vidění i smysl pro kontrast ploch.

Výstava dětských prací bude probíhat od 6. do 30. září, a to nejen ve výstavní síni Viléma Wűnscheho v Kulturním domě Leoše Janáčka, ale také v Městské knihovně na ulici Šrámkově a ve výstavních prostorách ZŠ Frýdecká v Havířově. Výstava je ukázkou výtvarných talentů, jejich schopností a fantazie. Zároveň je celá výstava povzbuzením malých výtvarníků v jejich dalším tvůrčím rozvoji. Nejen proto stojí za zhlédnutí.

Výstava „Krásná jako kvítka …“ je už tradiční akcí havířovské kulturní veřejnosti, je inspirací pro děti, jejich učitele, ale také dospělé a jejich vlastní výtvarné projevy. Přijďte se potěšit, nahlédnout do kultur čtvrnácti zemí a načerpat nové, nejen výtvarné impulsy.

 

text: Petr Vojtek

foto: Kateřina Onderková

zpět na seznam
zobrazit všechny aktuality
Jídelna

přístup k systému objednávání stravy

Družina

kontakty, vyzvedávání dětí, provozní informace, rozpis oddělení

Výstavy

aktuální vyhodnocení mezinárodní výstavy

*

výstava v prostorách školy

Měsíční plán

kalendář akcí ve škole i mimo ni