Projekt KHD

Ve školním roce 2010 – 11 se 40 žáků naší školy zapojilo do projektu

Kulturně historického dědictví s tématem :

Muchovice – za krajinou a lidmi minulosti

! Web vyrobený našimi žáky k projektu naleznete zde !

Animovaný film dle básní paní Františky Pituchové najdete na kanálu youtube


Žáci 5. třídy se umístili s deníkem k projektu v Muchovicích na 2. místě ve své kategorii v celostátní soutěži Moje veličenstvo kniha, pořádané Ekocentrem Brno

Více informací o soutěži zde


Přehled akcí, které se konaly v rámci projektu

V sobotu a neděli 11. – 12. června se konal poslední terénní výzkum v Muchovicích. Šlo při něm o práci v krajině, tvorbu stanovišť audiostezky, které jsme pojali jako kamenné mohylníky ozdobené keramikou. Kameny pocházely buď z místa, nebo jsme je dovezli traktorem na místo z řeky. Také došlo na filmování v rezervaci. Celoroční terénní výzkumy ukončil táborák a noční téměř úplňková stezka. Mnozí žáci by nejspíš rádi pokračovali v práci na pasece Muchovice i v příštím roce. No, to se uvidí podle síly , výdrže a nápadů učitelů.


Ve středu 11. května se koná exkurze do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Náš odborný spolupracovník v projektu pan Jiří Langer nás provede fojtstvím z Lidečka, domem z Lužné , stániskem z Rákošového, třemi domy na Hrozenkovské terase, Štůralovým domem z Podťatého a kostelem z Huslenek. Odjezd autobusem z autobusového nádraží v Havířově v 7.00, sraz v 6.45. Návrat odpoledne. Sebou svačinu nebo peníze na jídlo, vhodné oblečení, papír a tužku.

V neděli 17. Dubna se konal 4. terénní výzkum v Muchovicích. Při této jednodenní exkurzi jsme filmovali v PR Mazácký Grůnik a obhlédli jsme materiál pro stanoviště audiostezky, abychom počátkem června mohli jednotlivá zastavení realizovat. Také jsme kreslili Muchovice, jejich dnešní podobu do letáku průvodce audiostezkou


Dne 19. ledna se koná návštěva Státního okresního archivu ve Frýdku-Místku, abychom zjistili informace o obyvatelích paseky Muchovice. Sraz 7.15 na autobusovém nádraží v Havířově. Návrat do školy na oběd.

Dne 5. prosince (neděle) se konal třetí terénní výzkum v Muchovicích. Bylo slunečné počasí a ráno minus 18 stupňů – dobrá znehybňující teplota i pro hyperaktivní děti. Hlavním našim cílem bylo nafilmovat zimní náladu v PR Mazák. I přes výkyvy počasí jsme výjimečně splnili slíbený čas odjezdu i příjezdu domů.


Dne 2.prosince jsme navštívili s pracovní skupinou dějepis vánoční jarmark s tradičními ukázkami řemesel, které pořádalo Muzeum Těšínska ve své expozici v Musaionu Havířov. Shlédli jsme ukázky paličkované krajky, pečení vizovického pečiva a zdobení perníčků.

Dne 8. prosince si p. Marta Gelnarová, zabývající se folkloristikou a etnografií pro nás připravila přednášku a besedu o vánočních zvycích adventu a tradičních zvykoslovných předmětech Pobeskydí.


Ve dnech 16. a 17. října se uskutečnil druhý terénní výzkum. V sobotu ráno jsme začali se zpožděním vlaku 30 minut z Havířova. Ve Frýdlantu vystoupila skupina jazyk český, a společně s naší kolegyní Lídou se vypravili za paní Pituchovou, která i přes svůj vysoký věk sestavuje slovník starohamerského nářečí a toto nářečí také ovládá. Skupina přírodopis společně s p. uč. Šelongem v neděli měla exkurzi do PR Mazák a besedo-přednášku o proměnách lesů v Beskydech, kterou vedl ing. Leo Košťál z o.s. Beskydčan. Díky panu učiteli Šelongovi se přesunuli do Starých Hamer, kde je p. Šimeček, další z našich lektorů seznámil s krajovými odrůdami v Beskydech. Skupina zeměpis v sobotu pod vedení p. uč. Volného pracovala s historickou, současnou a satelitní mapou Muchovic, s pomocí kterých žáci zkoumali proměny krajiny.

Ve volném čase měli žáci možnost si vyzkoušet vlastnosti huculského koně na jízdárně v Muchovicích


Dne 22. září se uskutečnila exkurze do Ostravy na katedru českého jazyka FF OU, kde žáci osmé třídy společ – ně s našim lektorem Mgr. Jaroslavem Davidem, Ph.D jsme zkoumali problematiku původu názvů.

Ve dnech 18. a 19. září proběhl 1. terénní výzkum v lokalitě. V sobotu ráno jsme se vypravili vlakem z Havířova do Ostravice v. 8.04 a odtud pěšky do Muchovic, kde se žáci ubytovali na farmě. Poté jsme na celý den vyrazili na místa, která chceme vybrat jako vhodná pro projekt. Nakonec se jednalo asi tak o 31 km okruh, který jsme prošli za 11 hodin chůze, svačin a natáčení. Druhý den měli žáci volný program jako odměnu za práci a bolavé nohy. Za jejich výkon je nutné je pochválit. Návrat do Havířova byl v neděli odpoledne v 16.08 hod.

 


Mapa lokalit výzkumu a ubytování :

mapaKHD


Více informací o farmě v Muchovicích (ubytování) naleznete zde.


Dne 13. září proběhl výukový program o původu vybraných českých názvů a jmen, který pro žáky 8.třídy, co se do projektu přihlásili, vedl jeden z našich odborných konzultantů Mgr. Jaroslav David, Ph.D. z katedry českého jazyka FF OU.

zobrazit všechny aktuality
Jídelna

přístup k systému objednávání stravy

Družina

kontakty, vyzvedávání dětí, provozní informace, rozpis oddělení

Výstavy

aktuální vyhodnocení mezinárodní výstavy

*

výstava v prostorách školy

Měsíční plán

kalendář akcí ve škole i mimo ni