Protidrogový vlak

V měsíci říjnu 2016 měli žáci 8. a 9. ročníku možnost prožít příběh mladého muže, který se živil jako dealer drog a sám je užíval. Svou závislost nepřežil a dobrovolně svůj život ukončil „zlatou ránou“.  Podle skutečných událostí byl příběh zpracován jako film s varováním pro všechny mladé lidi, kteří by si chtěli s cigaretami, alkoholem nebo tvrdými drogami někdy začít. Akci zaměřenou na protidrogovou prevenci žákům po celé ČR umožňuje Projekt REVOLUTION TRAIN Nadačního fondu Nové Česko.

 

Film s doplňujícími expozicemi v jednotlivých vagonech vlaku byl promítán po částech a interaktivně zapojoval žáky do příběhu tím, že jim vypravěč pokládal průběžně otázky:  Co si myslíš o postavách, jejich jednání, jak se asi teď rozhodnou, jak by ses rozhodli ty sám v podobné situaci atd.

Na programu žáci hodnotili jako nejlepší myšlenku samotného příběhu, v němž se mladí lidé potýkají s drogami a různými způsoby bojují se svou závislostí na nich. Na sebezničující cestě pak s sebou strhávají další nešťastníky, kteří se k nim v horším případě přidají a končí tragicky, nebo se v tom lepším tvrdě dostávají ze své již vypěstované závislosti. V příběhu se objeví jen málo takových, kteří odolají pokušení cigaret, alkoholu či tvrdých drog úplně.

Žáci ocenili také vybavenost jednotlivých vagonů (sekcí), jejichž stěny simulovaly sliznici vnitřních orgánů závislého člověka, které se postupně deformovaly a měnily svou barvu. Chválili celkovou propojenost příběhu s vybavením vlaku, které vypadalo skutečně – nabourané auto, bar, pokoj feťáků, místnost s výslechem a celou s mřížemi atd. Jak se životy hrdinů zhoršovaly, proměňovalo se i prostředí z hezkého a hřejivého na studené a černé doupě plné odpudivých zákoutí.

Chlapce i dívky šokovala smrt některých postav v příběhu, hnusné prostředí, v jakém feťáci žijí, jejich „absťáky“, že jsou lidé závislí na drogách schopni zajít tak daleko (přepadení pokladní se zbraní a její zabití, prostituce narkomanky atd.) Žáci si mohli vyzkoušet, jaké to je odmítnout sklenku alkoholu, cigaretu, sedět u výslechu, sedět za mřížemi, mít nasazená pouta, vidět nabourané auto a slyšet sirény atd. Mohli se vcítit do člověka, který svou závislostí ubližuje i ostatním lidem. Právě tyto scény pak působily na děti odstrašujícím způsobem, protože jak uvedly, takhle by nikdy nechtěly dopadnout.

 

Mgr. Irena Febrová, výchovná poradkyně

 

zpět na seznam
zobrazit všechny aktuality
Jídelna

přístup k systému objednávání stravy

Družina

kontakty, vyzvedávání dětí, provozní informace, rozpis oddělení

Výstavy

aktuální vyhodnocení mezinárodní výstavy

*

výstava v prostorách školy

Měsíční plán

kalendář akcí ve škole i mimo ni