Radovánky pod slunečnou oblohou

13. 6. 2016

První sobota v měsíci červnu je již tradičně na Základní škole Frýdecká věnována Radovánkám. Tomu předcházela poctivá příprava všech učitelů a dětí, protože letošní Radovánky jsou jiné, letos totiž škola slaví 90. výročí svého působení v Havířově Bludovicích.

Když přicházím v půl druhé ke škole, na hřiště se ze všech stran schází lidé nejrůznějšího věku. Od maminek s kočárky, přes nedávné absolventy až k babičkám a dědečkům, kteří se zvolna kráčí podívat na představení svých vnuků a vnuček. Ještě že jako učitelé máme označen stůl. Na hřišti je tolik diváků, že bych si jinak neměl kam sednout. Lidé využívají této příležitosti k setkání rodin i kamarádů.

Za školou se to hemží dětmi v různých úborech. Potkávám broučky a berušky, mladé Travolty z Pomády i siláky s činkami. S úderem 2. hodiny se rozezní tóny pochodové hudby a děti v doprovodu svých učitelů zahajují celou akci slavnostním defilé. Ze všech stran se ozývají výkřiky rodičů, kteří mávají těm nejmenším. Za zvuku české hymny pak je vztyčena česká vlajka a přehlídka může začít.

Na ploše hřiště se v rychlém sledu střídají čísla taneční i sportovní, některá jsou dojemná, jiná vtipná, některá fyzicky namáhavá, vlastně nevím, které číslo se mi líbí nejvíc. Malé berušky s broučky, čí koťátka z mateřské školy? Vždycky obdivuji vynalézavost jejich učitelek a trpělivost, se kterou s dětmi tato čísla dokážou nacvičit. Nebo taneční čísla prváků, čtvrťáků či druháků, na kterých se podíleli žáci celých tříd? Nebo snad parodie na populární pořad Tvoje tvář má známý hlas, kterou nacvičili žáci 5. třídy? Postava Luise Amstronga ztvárněná Nardi Federico Guliem sklidila obrovský úspěch. Ani sportovní výkony našich šesťáků a čtvrťáků nezaostaly za ostatními. Také stoprocentní muži 7. třídy v pruhovaných tričkách s neskutečně těžkými činkami ukázali svá vypracovaná těla. Hodinový program vrcholí tradičně vystoupením a rozloučením našich deváťáků. Příští rok už budou také jen diváky.

Konec programu však neznamená konec radovánek. Mezi děti přichází klaun a děti si zkouší jednotlivá ekvilibristická čísla, pan učitel Vaněk tradičně maluje dětem kočičí obličeje, na zahradě školky se skáče ve skákacím hradu, hraje hudba, všude pobíhá spousta dětí, které tancují a poskakují. K tomu si návštěvníci pochutnávají na domácích koláčích, pečených maminkami SRBŠ, stejně jako na pečených klobásách nebo tradičně skvělém ražničí . Všechny děti dostaly za svůj výkon limonádu a párek v rohlíku a na závěr mohly vyhrát zajímavé ceny v tradiční tombole.

Celá akce, které přeje počasí svým přídělem slunce, by se nemohla uskutečnit bez velkého úsilí členů SRBŠ, bez nich by Radovánky nebyly takové, jak je okolí školy už více než 90 let zná.

Zpracoval Petr Vojtek

 

 

zpět na seznam
zobrazit všechny aktuality
Jídelna

přístup k systému objednávání stravy

Družina

kontakty, vyzvedávání dětí, provozní informace, rozpis oddělení

Výstavy

aktuální vyhodnocení mezinárodní výstavy

*

výstava v prostorách školy

Měsíční plán

kalendář akcí ve škole i mimo ni