Škola z domu, aneb nová zkušenost pro žáky i učitele

Již necelý měsíc běží škola ve velmi zvláštním a neobvyklém režimu. Žáci i učitelé plní svou práci od obrazovek svých počítačů. Pro rodiče, učitelé i žáky vznikla ze dne na den velmi obtížná situace. Časově náročná je příprava, zadávání a hodnocení úkolů a samozřejmě jejich následné plnění. Zvláště pak pro rodiče na prvním stupni. Osobně v této situaci vidím velký potenciál a možnost, jak se můžeme my učitelé, ale především žáci naučit něčemu novému. Je to chvíle, kdy můžeme všichni získat nové kompetence. Na trhu práce se dnes pravděpodobně nikdo bez základní gramotnosti obsluhy a práce s počítačem neobejde. Čím více zkušeností, nemyslím tím hraní her, tím lépe. Prakticky ve všech odvětvích lze najít propojení se světem digitálních technologií. Netvrdím, že je digitalizace vždy a všude potřebná, mnohdy je spíše na obtíž. Sám mám rád obyčejné knihy nebo psané slovo v deníku. Pokud bychom však v budoucnu napříč předměty zařadili do výuky alespoň z nějaké malé části výpočetní techniku – chytré telefony žáků a osobní počítače – jsem přesvědčen, že by to vneslo motivaci i pozitivní náboj do výuky a samotného zájmu žáků o vzdělání, o školu. Z ohlasu našich žáků také vím, že se mnozí do školy velmi těší a rovněž jim schází spolužáci i učitelé! Rád bych vyzdvihnul mnohé z žáků a žákyň, kteří jsou pro úkoly mnohdy opravdu zapálení a jejich práce a výsledky jsou orpavdu skvělé! 

Možností edukace a online výuky se nabízí celá řada. Naše škola se připojila v listopadu do oficiálního edukačního systému G Suite od Googlu. Načasování tedy vyšlo přesně! Tento školní účet Google je se všemi edukačními aplikacemi zdarma.  Žáci na druhém stupni tedy k plnění úkolů využívají svůj školní G účet a mail a rovněž také používají svou elektronickou žákovskou knížku.  Úkoly učitelé žákům zasílají na mail případně jsou zváni do Google učebny. Mail používají samozřejmě také ke komunikaci s daným vyučujícími. V posledních dvou týdnech monitorujeme připojení prakticky všech žáků na druhém stupni. Jen pro zajímavost uvádím, že mezi učiteli a žáky došlo k 9.4. k výměně více jak 16 500 mailů (zadávání úkolů, odevzdávání úkolů, komunikace mezi učiteli a mezi žáky, dotazy aj.)

G Suite umožňuje škole bezpečnou administraci žákovských účtů a pomáhá chránit jejich soukromí. Nabízí také možnost pozvat opatrovníky – rodiče, kteří mají posléze přehled o zadaných úkolech.  Někteří učitelé využili a stále využívají také online hovorů k výuce. Především v matematice a angličtině. K tomu Google uvolnil jinak placenou aplikaci Meet. Společných třídních videohovorů bylo vytvořeno prozatím přes 120.

Rovněž k zadávání používáme iškolu. Kde mají žáci přehled svých aktuálních úkolů.
Na prvním stupni komunikují učitelé s rodiči a žáky prostřednictvím školních a soukromých emailů. Zvláště na prvním stupni se děti na paní učitelky velmi těší!
Přikládám také vybrané fotografie z domácí výuky, aktivit a výletů.

Všem žákům a rodičům velmi děkujeme za projevenou snahu a úsilí v plnění zadané práce, za trpělivost a vstřícnost! Věříme, že se společně brzy vrátíme do tříd a do školních lavic. 

Na závěr mi dovolte připojit několik slov rektora Masarykovy univerzity Martina Bareše.
"Blíží se Velikonoce, svátky nového počátku, nového života, naděje – a vítězství života nad smrtí. Tento hluboký význam velikonočních svátků si letos můžeme uvědomovat daleko intenzivněji než v minulých letech. Přál bych si, aby letošní Velikonoce pro nás všechny byly mnohem více než v minulosti svátky reflexe, zastavení a zamyšlení – a do jisté míry snad i proměny našeho myšlení a našeho vnímání ve smyslu uvědomění si pravých hodnot a toho, kde dnes máme hledat skutečné hrdiny a pravé celebrity."

Mgr.Pawlas Jakub
učitel

Výhled z Beskyd na krajinuRodina na procházce, přechází loukuNěmecký ovčák u jezírkaŽákyně sedící na kmeni stromu v příroděBruslení před domemJízda na koni, přeskok překážkyVýlet na kole v malebné krajiněŽákyně s vypracovaným domácím úkolemŽák sedící u stolu s domácími úkolyV BeskydechDomácí cvičení pilátesDomácí cvičení pilátes
zpět na seznam
zobrazit všechny aktuality
Jídelna

přístup k systému objednávání stravy

Družina

kontakty, vyzvedávání dětí, provozní informace, rozpis oddělení

Výstavy

aktuální vyhodnocení mezinárodní výstavy

*

výstava v prostorách školy

Měsíční plán

kalendář akcí ve škole i mimo ni

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.