Výstava mladých výtvarníků v Havířově

15. 5. 2017

V pátek 8. září v 17 hodin ve výstavní síni Viléma Wűnscheho v Havířově vyvrcholí vernisáží již 27. ročník mezinárodní výtvarné soutěže dětské kresby a grafiky „Krásná jako kvítka je ta země…“, na které děti MŠ, ZŠ a nižších tříd gymnázií vystavují své obrazy na téma „Doprava, dopravní prostředky. “ A právě na vernisáži budou vyhlášeni vítězové soutěže.

 

Pro rok 2017 bylo pro dětskou výtvarnou soutěž vypsáno téma „Doprava, dopravní prostředky“, kdy děti ze 14 zemí zaslaly do soutěže téměř 1500 obrázků. Práce zobrazují dopravu po souši, po vodě i ve vzduchu, pozorujeme dopravu v ulicích, závodní auta, kola, vzdušné balóny, fantaskně pojaté parní lokomotivy či motorky. Promyšlené koláže mořeplavců Marco Pola a Kryštofa Kolumba a také roztodivné dopravní prostředky vynálezce Leonarda da Vinci.  K tomu děti využívaly nejrůznější výtvarné techniky, jako linoryty, lepty, monotypy, tisky z papírořezu, koláže nebo také kolorované kresby. V rámci soutěže byly hodnoceny zejména méně obvyklé techniky, které vyžadovaly vedení učitele k osvojení si technické dovednosti, rozvíjení kresebného i grafického vidění i smysl pro kontrast ploch. Děti pracovaly se zobrazením reality i s fantazií.

Porota si letos pochvalovala:„Bylo zvoleno široké a dobře uchopitelné téma,“ ale také si povzdychla, že při vyrovnanosti prací je stále složitější vybrat ty nejlepší kresby: „Čím déle hodnotíme (letos již 27. ročník), tím je to složitější.“

Porota se shodla, že nastává návrat ke kresbě tužkou, byť se na první pohled zdá, že tato technika je lehká, opak je pravdou. Porota vyzdvihla mnohé dokonalé grafiky z ciziny, příkladem může být grafika z Thajska.

 

Výstava dětských prací probíhá od 8. do 30. září, a to nejen ve výstavní síni Viléma Wűnscheho v Kulturním domě Leoše Janáčka, ale také v Městské knihovně na ulici Šrámkově a ve výstavních prostorách ZŠ Frýdecká v Havířově. Výstava je ukázkou malých výtvarných talentů, jejich schopností i fantazie. Zároveň může být celá výstava povzbuzením malých výtvarníků v jejich dalším tvůrčím rozvoji. Už proto stojí výstava za zhlédnutí.

Výstava „Krásná jako kvítka …“ je už tradiční akcí havířovské kulturní veřejnosti, je inspirací pro děti, jejich učitele, ale také dospělé a jejich vlastní výtvarné projevy. Proto se přijďte potěšit, nahlédnout do kultur jednotlivých zemí a načerpat nové impulsy.

zpracoval Petr Vojtek

zpět na seznam
zobrazit všechny aktuality
Jídelna

přístup k systému objednávání stravy

Družina

kontakty, vyzvedávání dětí, provozní informace, rozpis oddělení

Výstavy

aktuální vyhodnocení mezinárodní výstavy

*

výstava v prostorách školy

Měsíční plán

kalendář akcí ve škole i mimo ni