Záhada temné hmoty

9. 5. 2017

„Při studiu pohybu hvězd v Galaxii si astronomové všimli, že hvězdy na okrajích obíhají mnohem rychleji, než se očekávalo. Byl to jeden z prvních důkazů, že vesmír obsahuje i jinou, neviditelnou hmotu.

 Její přítomnost lze zjistit pouze na základě jejích gravitačních účinků na okolní vesmír, a proto jsme ji začali nazývat „temnou hmotou“. Vědci jsou přesvědčeni, že temná hmota ve vesmíru převažuje, a snaží se vysvětlit, čím je vlastně tvořena.˝ Tolik stránky Planetária.

Nejnovější odhady kanadských vědců ohledně množství temné hmoty ve vesmíru už jsou podstatně skromnější a hovoří jen o 25 %.

Našim deváťákům a sedmákům se líbila procházka hvězdnou oblohou a samozřejmě také Experimentárium. Zde jsou ohlasy některých z nich.

Viliam B.: „Líbilo se mi létání skrz galaxie. Na velkém plátně to vypadalo dobře. Také mě zaujala moderní technika. Nikdy předtím jsem to ještě neviděl.˝ Zuzana M.: „Zaujalo mě, v jakých křeslech jsme seděli a jak výborně jsme viděli na všechny planety. Nejvíc se mi líbil program v planetáriu, protože nikdy jsem nic takového neviděla.˝ Natálie K.: „Nejvíc se mi líbil začátek samotného  představení (procházka hvězdnou oblohou), kde jsem poznala nová souhvězdí na obloze a dozvěděla jsem se o jejich historii a mýtech, které se k nim pojí.˝ Nela S.: „Nejvíce mě zaujala možnost osahat si a vyzkoušet všechny pomůcky v Experimentáriu. Ráda se kochám noční oblohou, a proto se mi nejvíce líbilo úvodní vyprávění o hvězdách, cítila jsem se jako pod skutečnou noční oblohou.˝

 

zpracoval Petr Vojtek

zpět na seznam
zobrazit všechny aktuality
Jídelna

přístup k systému objednávání stravy

Družina

kontakty, vyzvedávání dětí, provozní informace, rozpis oddělení

Výstavy

aktuální vyhodnocení mezinárodní výstavy

*

výstava v prostorách školy

Měsíční plán

kalendář akcí ve škole i mimo ni