Akce

Děti pomáhají dětem

Celý svět ví, že pokladem národa jsou děti. Záleží jen na dané společnosti, jaké možnosti nabídne mladé generaci, aby plody vzdělání se zúročily v budoucnu.  Je pravdou, že děti z jiných kontinentů nemají to štěstí, jako děti v naší zemi. V rámci multikulturní výchovy se žáci v  mezipředmětových vztazích seznamují s tradicemi jednotlivých zemí na různých kontinentech. Tentokrát žáci Základní a mateřské školy Frýdecká, na odloučeném pracovišti v Dolní Datyni navštívili Afriku.

V průběhu celotýdenního projektu „Putování po Africe“ a ve spolupráci s rodiči se děti zabývaly životem, přírodou a zvyky tohoto kontinentu. Projektový týden začal návštěvou a přednáškou rodilého Afričana Chrise Zacharia Lamecka, který napsal zajímavou knihu o životě dětí v dané oblasti. Chris seznámil žáky s životem afrických dětí, pohovořil o tom, jak se děti v tamních školách učí, co je zajímá a co také třeba rádi jedí. V rámci přednášky, také proběhla diskuze na různá témata, žáky nejvíce zajímalo, zda děti z vesnic mají k dispozici televizi a internet a s čím si například hrají. Chris vysvětlil, že děti mají po škole řadu povinností, například nošení vody ve džberech na hlavě, což je poměrně náročné.

V závěru týdne žáci z výdělku společně s paní učitelkou a asistentkou pedagoga zakoupili tabuli a školní pomůcky pro africké děti, které nabízí charitativní e-shop nadace Člověk v tísni, aby měly pěknou třídu, ve které se budou rádi učit, stejně jako žáci z Dolní Datyně.

Týden plný zážitků skončil, ale to co, neskončilo je putování po celém světě. Už dnes se žáci malotřídky těší na příští projektové vyučování v rámci multikulturní výchovy. Za rok nashledanou.

 

Mgr. Martina Matrynková

       

  


 

Dramatizace ve výuce čtení

Divadelní představení Pohádka za kolo – odloučené pracoviště v Dolních Datyních

Během celého školního roku se žáci ve spojeném 1.-3.ročníku ZŠ v Dolních Datyních učili jednotlivé role divadelního představení Pohádka za kolo. Ve spolupráci s třídní učitelkou si zajistili kostýmy, kulisy a hudební doprovod.

V červnu s představením vystoupili nejen na ZŠ Frýdecké, ale radost udělali zejména v Domově seniorů Březiny.  Žáci mile překvapili jak svým nadšením, tak skvělou pamětí a hlasitým projevem. Všechny texty žáci uměli zpaměti. Za tyto mimořádné výkony žáci sklidili zasloužený potlesk a pochvalu.

 

 

                 

 


 

Den plný kouzel na ZŠ v Dolních Datyních

Den plný kouzel, soutěží a zábavy prožila malá strašidla ze Základní školy v Dolních Datyních v rámci oslavy Halloweenu. Paní učitelku zastoupila čarodějnice Black teacher, kterou doprovázela kočka Black cat, a společnými silami provázely malá strašidla na dobrodružné cestě. Děti se učily formou projektového vyučování, které spočívalo v plnění různých úkolů. Úkoly ve třídě se nesly v podobě sbírání duchů, kteří v sobě ukrývali matematické příklady. Strašidýlka skládala pexeso, spojovala číselné obrázky, hrála oběšence či výtvarně tvořila hlavy, a to vše s halloweenskou tématikou. Aby akce proběhla ke vší spokojenosti, nesměl chybět ani halloweenský dort, pařátky z listového těsta, linecké prsty namočené v krvavé marmeládě či muffinky s pavučinkami, které utišily mlsné jazýčky malých strašidel, protože stále potřebovaly doplňovat energii k plnění úkolů. Všem se kouzelné vyučování moc líbilo a čarodějnice Black teacher nenápadně naznačila, že příští rok v tomto čase bude mít opět cestu kolem Dolních Datyň.  

zobrazit všechny aktuality
Jídelna

přístup k systému objednávání stravy

Družina

kontakty, vyzvedávání dětí, provozní informace, rozpis oddělení

Výstavy

aktuální vyhodnocení mezinárodní výstavy

*

výstava v prostorách školy

Měsíční plán

kalendář akcí ve škole i mimo ni

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.