Projekt „Via Dolorosa“ – učíme se jinak – Stará voda u Libavé

Cíle projektu

Naším cílem bylo (od roku 2015) společně se skupinami žáků od 6. do 9. třídy nejprve s pomocí publikovaných i archivních pramenů v rámci výuky dějin 20. století zmapovat historii zaniklých obcí na území vojenského újezdu Libavá s využitím pramenů a literatury.

Po částečném zpřístupnění újezdu po roce 1989 došlo k nákladným opravám zničeného poutního kostela ve Staré Vodě. Okolní poutní areál se pomalu opravuje, ale žádná původní umělecká výzdoba se v něm nezachovala. Tento fakt jsme považovali za příležitost jak trochu jiný a nevšedním způsobem, místo velmi symbolicky doplnit a zkrášlit.

Přípravné fáze tohoto projektu měly přesah do výuky dějin kultury, výpočetní techniky, občanské výchovy, umělecké estetické a výtvarné výchovy a rovněž také do zeměpisu.

V tomto novém projektu jsme navázali na náš starší projekt, týkající se aktivního vnímání kulturně – historického dědictví. Naším cílem bylo společně se skupinami žáků od 6. do 9. třídy nejprve s pomocí publikovaných i archivních pramenů v rámci výuky dějin 20. století zmapovat historii zaniklých obcí na území vojenského újezdu Libavá. Na základě takto získaných informací jsme postupně vytvořili a s žáky výtvarně zpracovali 14 symbolických zastavení křížové cesty. U každého zasatavení je uvedeno také pár základních informací o zaniklé vsi, farním kostele, délce existence vesnice apod. Samotné výtvarné dílo má charakter stojícího objektu, který byl zpracován s využitím keramiky, skla a kovu do podoby reliéfu a mozaiky.

 

Virtuální zastavení č.1

Virtuální zastavení č. 9

Virtuální zastavení č. 13

Animovaná kronika Staré Vody

 

Trochu historie o místě realizace

Významné poutní místo Stará Voda u Libavé se díky proměnám území ve 20. století po vysídlení německého obyvatelstva stala součástí nepřístupného vojenského újezdu.

Po částečném zpřístupnění újezdu po roce 1989 došlo k nákladným opravám zničeného poutního kostela. Okolní poutní areál se pomalu opravuje, ale žádná původní umělecká výzdoba se v něm nezachovala, toto by mohl být zase trochu jiný způsob, jak místo symbolicky doplnit. Jedná se o jedno z mála přístupných míst újezdu (protože skutečná místa zaniklých vsí jsou běžně zcela nepřístupná). Konečným výsledkem projektu bude přehled o zaniklých vsích, který zároveň bude respektovat povahu místa i skutečnost, že se jedná o velmi cennou uměleckou stavbu a areál.

 

Naši dobrovolníci 2014-2015 :

Během naší práce na projektu se vystřídalo při práci vícero dobrovolníků

Mr. Modou Fall, Senegal, Dakar, 24.3.2014-20.6.2014

SAMSUNG DIGITAL MOVIE

 Hello guys my name is Modou Fall I am sociologist and manager at TGS services ,I take part in this project called 14 Station of the Cross from 24th of march till 24 th of jun. I recommend you to join  for two reasons, first you will gain experience in interacting with children, second you will discover beautiful landscapes .

I reckon that I learn lot of things with you .without you my stay in Czech Republic would be nothing .

Wherever I will go I will say to people that I met a good christian far away from prague , a good guy who believes in God and who goes to church very often .a guy who can lend money to unknown people from turkey…a guy creative who from nothing set up a project and invites a volunteer from africa.wow.

I reaffirm that my voluntary experience in Czech Republic was one of the best with unforgettable memories.

I appreciate your help during my visa process and lot of other stuff. ..vienna..polska..zilina..one hundred pages are not sufficient to thank you. .

Cheers my best team leader ever.

 

Mrs. Johana Luna, Colombia, Bucaramanga, 1.102014-8.11.2014

SAMSUNG DIGITAL MOVIE

Dear Premysl,

it´s hard to say good bye, when what we lived was so meaningful for our lifes. This paper isn´t enough to tell you thanks. You are the best teacher. You are the last one to leave the school. You bring people from other countries to share the experiences with your students and help you with your project. You are marking their lifes forever and they will remember you as the teacher, who made-did everything for then. And the most I liked : You helped me to be a teacher here.

 

Mr. Djan Boahene, Ghana, Kintampo, 15.10.2014-15.11.2014

SAMSUNG DIGITAL MOVIE

Premysl,

I don´t know, where to start and how to end. You are my elder brother at home, in school and in the teaching field. Your reception, company and tolerance was superb. My prayer is for us to meet again. All, I can say in Twi is „Medaase“  Djan Boahene

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

Dokončená zastavení jsme odvezli dne 19. května do Staré Vody, abychom je předali skautskému oddílu z Velkého Týnce, kteří se budou o ně starat. Zastavení budou vystavena na poutním místě Stará Voda a budou přístupná v době, kdy bude poutní kostel otevřen.

K souboru zastavení vznikl také web.

Závěrem zde článek uveřejněný v deníku Týden.cz k úspěšnému zakončení projektu.

 

Projekt podpořili

zobrazit všechny aktuality
Jídelna

přístup k systému objednávání stravy

Družina

kontakty, vyzvedávání dětí, provozní informace, rozpis oddělení

Výstavy

aktuální vyhodnocení mezinárodní výstavy

*

výstava v prostorách školy

Měsíční plán

kalendář akcí ve škole i mimo ni

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.